KAKO SE Z OTROKOM POGOVORITI O KORONAVIRUSU

Dnevi so povsem drugačni od običajnih in misli nam zaposlujejo druge stvari in skrbi kot sicer. To je kar velik zalogaj že za nas odrasle. Le kako si vse to razlagajo naši otroci? Zato je pomembno, da se z otroki odkrito pogovorimo o trenutnih razmerah, ki vladajo v Sloveniji in po svetu. Otroci imajo pravico, da vedo, kaj se dogaja. Predšolskemu otroku dogajanje razložimo na povsem konkreten način – preko igre, preko zgodbe, lahko odigramo igro z lutkami ali razložimo preko risbe. Lahko se poigramo z drobnimi listki (ali drobnimi krogci, ki so nastali v luknjaču) ali pa z bleščicami, če jih imamo na voljo. Na tak način otroku razložimo, kako se virusi širijo po zraku, kako se oprimejo naše dlani, če se jih dotaknemo. Otroku pokažimo, kako si pravilno umijemo roke, opozorimo jih na pravilno higieno, če kašljamo in kihamo.  Otroku povejmo, da je ta virus zelo nevaren, da se hitro širi in da če ne ostanemo doma, lahko hitro zbolimo. Če zboli eden od družinskih članov, kaj hitro lahko zbolijo tudi drugi. Če bomo zdaj vsi ostali nekaj časa doma, bo kmalu prišel tudi dan, ko se bomo lahko spet igrali s prijatelji, odšli na izlet in igrišče, v slaščičarno, odšli k dedku in babici na kosilo. Otroku povejmo, da so zdaj doma vsi njegovi prijatelji in njihovi starši, vzgojitelji, dedki in babice, sosedje, itd.

Bodimo pozorni na otrokovo počutje v teh dneh. Otroka spodbujajmo, da izrazi morebitne skrbi in svoja čustva. Povejmo mu, da ga bomo poslušali, da ga razumemo in da smo tukaj zanj. Spodbujamo ga, da sprašuje, če mu kaj ni razumljivo. Otrok naj ve, da se bomo potrudili najti odgovor zanj, četudi mu takoj ne bomo znali odgovoriti. Objemimo ga. Skupaj oblikujmo urnik za vsak dan sproti, ohranimo pa določene rituale še od prej, pri katerih je otrok sodeloval ali pa vzpostavimo nove (npr. skupno branje, zalivanje rož, skrb za hišnega ljubljenčka, skupna priprava hrane in obedovanje, vsak dan pokličemo dedka in babico). Naj ima otrok določeno vlogo in nalogo v našem gospodinjstvu. Počutil se bo pomembnega, ker mu s tem izrazimo zaupanje. Če je otroku hudo, skupaj poiščimo rešitve, ki so v tem času možne. Seveda tudi nam, odraslim, ni enostavno, vendar ravnajmo modro in odgovorno. Bodimo otoku varen pristan in dober zgled. Ne pritožujmo se preveč, ker ne moremo nadzirati trenutne situacije. Upoštevajmo vsa navodila, ki so nam dana. Bodimo strpni drug do drugega, še zlasti do tistih, ki so za to boleznijo zboleli. Otrokom preko zgodbe ali igre povejmo, kako se nekateri ljudje močno borijo zaustaviti širjenje virusa, kako se trudijo iz dneva v dan. Vsem nam je v veliko tolažbo, da vemo, da so ljudje med nami, ki se zelo trudijo zatreti to bolezen. Otroku povejmo, da nam bo vsem skupaj z vztrajnostjo uspelo premagati to tegobo. Ravnajmo odgovorno do sebe, naših otrok in do celotne skupnosti in človeštva. Bodimo otrokom dober zgled.

Nekaj napotkov in pristopov za pogovor z otroki:

  1. Otrokom prisluhnimo.
  2. Bodimo iskreni in pojasnimo otrokom situacijo na prijazen in njim razumljiv način.
  3. Pokažimo jim, kako lahko zaščitimo sebe in svoje prijatelje.
  4. Delujemo pomirjujoče in razumevajoče.
  5. Pozorni smo na morebitno stigmatizacijo.
  6. Pohvalimo prijaznost in trud drugih v boju z boleznijo.
  7. Pazimo nase.
  8. Pri pogovoru z otroki bodimo pozorni na njihov odziv.
  9. Preusmerimo pozornost na vsakodnevne aktivnosti in prijetne dejavnosti, ki bodo otroke razbremenile.

 

Pripravila: Urška Kozmus, svetovalna delavka

 

 
 
 
 
 
 
 
Dostopnost